سال ۲۰۱۲هم مانند هر سالی پر از اکتشافات و پروژه های علمی بزرگ و مهم بود که از مهمترین آنها می توان به پروژه ی Google Glasses اشاره کرد.اگر از علاقمندان دنیای علم و فناوری باشید،حتما از اکثر رویدادهای بزرگ این سال هم با خبر هستید.اما سایت Huffingtonpost لیستی از ۱۰ رویداد بزرگ سال ۲۰۱۲ را فراهم کرده است.با هم نگاهی به این لیست مهم می اندازیم:

پرتاپ SpaceX

مأموریت موشک فالکون ۹ برای انتقال «دراگون» به عنوان نخستین فضاپیمای بدون سرنشین خصوصی به ایستگاه بین‌المللی (ISS) برای هفتم می (هجدهم اردیبهشت) برنامه ریزی شده بود.

مأموریت فضاپیمای دراگون انتقال تجهیزات مورد نیاز فضانوردان ساکن در ISS و بازگشت به زمین است. این فضاپیما نخستین بار در سال ۲۰۱۰ به مدار زمین پرتاب شد، اما مأموریت اصلی دراگون از دسامبر سال گذشته و به دلیل بروز مشکلات متعدد بارها به تأخیر افتاده بود.

بوزون هیگز 

در جولای ۲۰۱۲،دانشمندان در مرکز هسته ای اروپا (CERN) موفق به کشف  بوزون هیگز شدند.بوزون هیگز یا سازوکار BEH معروف به ذرّهٔ خدا، یک ذره بنیادی اولیه فرضی دارای جرم است که وجود آن توسط مدل استاندارد فیزیک ذرات پیش‌بینی شده‌است.مشاهده تجربی این ذره ممکن است بتواند درباره چگونگی جرم‌دار شدن ماده توسط ذرات بنیادی بدون جرم دیگر، توضیح دهد. به طور خاص، بوزون هیگز، احتمالاً می‌تواند دلایلی برای تفاوت‌های بین فوتون که بدون جرم است و بوزون‌های W و Z که نسبتاً پرجرم هستند، ارائه کند. جرم ذرات بنیادی، تفاوت‌های بین الکترومغناطیس (که توسط فوتون‌ها ایجاد می‌شود) و نیروی هسته‌ای ضعیف (که توسط بوزون‌های W و Z ایجاد می‌شود) در ساختار میکروسکوپیک (و به‌طبع ماکروسکوپیک) ماده مؤثر هستند؛ بنابراین، بوزون هیگز یک مؤلفه بسیار مهم در دنیای ماده‌است.در یک جلمه کشف بوزون هیگز  را میتوان کمکی به ما برای درک بهتر چگونگی دنیا دانست.

گوگل گلاس

پروژه ی گوگل گلاس نوعی گجت های پوشیدنی است.مانند عینک هایی که با کیفیت ۷۲۰ پی تصویربرداری می کنند و همچنین دارای پردازنده و حافظه ی ۴ گیگابایتی است.اتصال به اینترنت و ارسال و دریافت اس ام اس از دیگر امکانات این عینک پیشرفته است که در نمایشگاه CES 2013 به طور رسمی معرفی خواهد شد.

Fearless Felix

فلیکس باومگارتنر توانست با سقوط از ارتفاع ۲۴ مایلی(۳۴ کیلومتری) و شکست این رکورد تبدیل به فردی شود که دیوار صوتی را هم شکسته است.

هواپیماهای بدون سرنشین

سال ۲۰۱۲ را می توان سال گسترش تولید و پیشرفته شدن هواپیماهای بدون سرنشین دانست.همچنین افزایش نگرانی ها را هم نباید در این مورد نادیده گرفت که این هواپیماها می توانند باعث قتل ها وکشتارهایی عظیم تر باشند.

چاپگرهای سه بعدی ۳D Printing

چاپ ۳D فرایند چاپ جامد اشیا سه بعدی بر اساس مدل های دیجیتالی است.البته این چاپگرها در اول راه هستند و همچنین بسیار گران قیمت.در عکس زیر میتوانید چاپ برج ایفل را ببنید.

دوربین Memoto

این دوربین ها دوربین های کوچیکی هستند که روی لباس به راحتی نصب می شوند و می توانند وقایع و لحظات زندگی را در هر ثانیه ضبظ کنند.

Oculus Rift

Oculus Rift سیستم واقعیت مجازی است که بیشتر به درد دوستان علاقمند به بازی می خورد.این دستگاه پیچیده ترین محصول واقعیت مجازی در بازار است که محدوده ای بیشتر از ۱۱۰ درجه دارد.این دستگاه نوعی هدست است که با آن می توانید وارد دنیایی مجازی شوید.

کاوشگر Voyager 1 

Voyager 1 یک فضاپیمای کاوشگر فضایی با وزن ۷۲۲ کیلوگرم است که با هدف پژوهش‌های علمی در ۵ سپتامبر ۱۹۷۷ در قالب برنامه وویجر توسط ناسا به فضا پرتاب شد. وویجر ۱ فضاپیمایی بود که توانست عکس‌هایی از نزدیک از مشتری و زحل و ماه‌های این دو سیاره تهیّه نماید.

هم اکنون این سفینه از منظومه شمسی خارج شده است و دورترین وسیله ساخت دست بشر از زمین و خورشید شناخته می‌شود. در حال حاضر زمانی در حدود ۱۶ ساعت طول می‌کشد تا پیام‌های رادیویی ارسالی از این فضاپیما به زمین برسد.

مریخ نورد کنجکاوی

Curiosity خودرو مریخ‌نوردی است که هم اکنون در گودال گیل نزدیکی خط استوا مریخ، در حال کاوش است.

این کاوشگر پیچیده‌ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به سیاره سرخ فرستاده است. این خودروی شش-چرخه که ۲٫۹ متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد، می‌تواند بر روی سطح سیاره حرکت کند که حدود چند ده متر در روز است و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتیمتر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می‌دهد تا بیش از ده سال به حرکت ادامه دهد؛ که برای بازدید از همه‌ کفِ دهانه و حتی صعود به قله‌ کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است.

این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می‌تواند از خاک نمونه برداری کند و سنگ‌ها را سوراخ کند. یک بازوی روباتیک، نمونه‌ها را برای آنالیز ترکیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می‌کند.

 

چیزی را از قلم انداختیم؟